Հունիս 2021 – Դեկտեմբեր 2021
Մեր ծրագրի առաքելությունն էր բարելավել հակամարտության հետևանքով տուժած մարդկանց, ինչպես նաև սահմանամերձ համայնքներում բնակվող կանանց և աղջիկների կյանքի որակը: «Այ Էս Էս Դի»-ն հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող և Լեհաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության լեհական զարգացման համագործակցության և Լեհական Համերաշխության Ֆոնդի կողմից PL համերաշխության հիմնադրամի միջոցով համատեղ ֆինանսավորվող մեր նախաձեռնությունն ուղղված է Հայաստանի Հանրապետությունում կոշտ թափոնների կառավարման կանոնների բացակայության հետևանքով առաջացած հրատապ խնդիրների լուծմանը:
Խնդիրը
Հայաստանը զգալի խնդիրների է բախվում թափոնների գործածության մասին օրենքների բացակայության պատճառով։ Սա հանգեցնում է բնակելի տարածքների մոտակայքում գտնվող աղբավայրերի լայն տարածմանը, ինչը խնդիրներ է առաջացնում շրջակա միջավայրի և մարդկանց առողջության համար: Բացի այդ, գործազրկության բարձր մակարդակը, հատկապես խոցելի խմբերի շրջանում, ինչպիսիք են կանայք և տեղահանվածները, խորացնում են այդ խնդիրները: Մեր նախագիծը մշակվել է այս խնդիրները լուծելու համար՝ թափոնների կառավարման ավելի լավ պրակտիկայի ներդրման և թափոնների կառավարման ոլորտում աշխատատեղերի ստեղծման միջոցով և նպատակ ունի ոչ միայն բարելավել շրջակա միջավայրը և հանրային առողջությունը, այլև տնտեսական հնարավորություններ ընձեռել խոցելի համայնքներին՝ նպաստելով ավելի կայուն և արդար ապագայի: Մեր նախագիծը նաև նպատակ ունի բարելավել շրջակա միջավայրի և հանրային առողջության ոլորտները:
Ծրագրի շրջանակներում Բագարան համայնքում ստեղծվել է կանաչ աշխատատեղ՝ նպատակային խմբերի համար կայուն եկամուտ ապահովելու համար՝ միաժամանակ խթանելով թափոնների ճիշտ կառավարման պրակտիկան: Ծրագիրը շարունակվում են նաև աշխատավայրից դուրս՝ տեղացիներին ներգրավելով մաքրման աշխատանքներում՝ սոցիալական իրազեկությունը բարձրացնելու, թիմային ոգին ամրապնդելու, շրջակա միջավայրը բարելավելու և մեր գործունեության համար նյութեր տրամադրելու համար: